Spotkanie partnerskie klas

Klasy: II „A” ze Szkoły Średniej im. Władysława Syrokomli z wychowawczynią – Panią Walerią Skirtun oraz II „B” ze Szkoły Średniej im. Szymona Konarskiego z wychowawczynią – Panią Barbarą Zinkiewicz spotkały się, aby dyskutować o książkach w projekcie „Biblioteka w plecaku”.

 

To już drugie spotkanie tych klas. Tym razem rola gospodarzy przypadła uczniom ze Szkoły Średniej im. Szymona Konarskiego.

 

Dzieci dzieliły się wrażeniami po przeczytaniu książek, które kilka miesięcy temu wyjęli z plecaków. Nie było jednogłośności w wyborze najciekawszej książki. Ci, którzy lubią czworonogi, opowiedzieli się za „Pamiętnikiem grzecznego psa” W. Terechowicza i K. Cesarz oraz za „Psem w Krainie Wędrującej Nocy” J. Teske. Miłośnicy Starego Kontynentu znaleźli coś dla siebie w książce J. Bajtlika „Europa Pingwina Popo”, a melancholicy – w „Kiedy kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór” J. Mikołajewskiego. Uczniowie uczestniczyli w grach związanych z poznanymi książkami, a także z dumą sami odczytywali wybrane przez siebie najciekawsze fragmenty oraz prezentowali prace, jakie wykonali w odniesieniu do książek.

 

Spotkanie potwierdziło, że czytanie książek w ramach „Biblioteki w plecaku” pozwala nie tylko poznać nowych autorów, nowe teksty, ale również – nowych przyjaciół, dzięki którym czytanie staje się jeszcze bardziej fascynujące.

 

 

Tomasz Tryzna "Panna NIkt"

Jest to powieść postmodernistyczna, ponieważ koncentruje się na sobie, na własnej formie. Jej bohaterowie nie akceptują jedynie przyjętej historii dziejów, tworzą własne. Poza tym przemieszczają się między światem obiektywnie istniejącym a światami, które sami sobie wytwarzają na potrzeby realizacji własnego „ja”.

 

W książce Tomasza Tryzny zostaje przedstawiony świat uczniów 8 klasy jednej z rzeszowskich podstawówek końca lat 80 XX wieku. Jest to moment, w którym zjawiska modowe i obyczajowe obecne na Zachodzie zaczynają wkraczać do Polski.

 

Główną bohaterką powieści jest Marysia Kawczak, która z małej wioski przeprowadza się do Wałbrzycha i pod wpływem koleżanek z klasy z szarej myszki zmienia się w przebojową, pewną siebie, ale i bezczelną oraz zbuntowaną dziewczynę.

 

Powieść o przyjaźniach, fascynacjach, miłościach, a także o rozczarowaniach i klęskach młodych ludzi. Książka podejmuje również problem uzależnień, jakie mogą zawładnąć młodymi ludźmi i ostatecznie ich pogrążyć. Lektura ku przestrodze, którą zachwycił się Czesław Miłosz.

 

 

Marcin Szczygielski „Za niebieskimi drzwiami”

Inny świat może istnieć w każdym mieszkaniu. Sztuką jest znalezienie drzwi, które do niego prowadzą. Jednak czy zawsze warto przekroczyć takie drzwi? Odpowiedź na to pytanie w powieści Marcina Szczygielskiego „Za niebieskimi drzwiami”.

 

Łukasz Borski, który po wypadku samochodowym trafia do pensjonatu ciotki, nie może się pogodzić z sytuacją, jaka go spotkała. Za niebieskimi drzwiami jednego z pokoi pensjonatu odnajduje przejście do innej rzeczywistości. Książka opowiada o marzeniach Łukasza, jego walce o powrót do zdrowia, tęsknocie za matką. Finał historii może być zaskoczeniem, podejmującym inny ważny temat: umiejętności komunikowania się w stanie śpiączki.

Szybka akcja, intryga oraz aktualne problemy młodzieży to najważniejsze atuty książki Szczygielskiego.

 

 


Aleksandra Szkoda "Jestem miasto. Warszawa".

 

 

 

Zdobywczyni tytułu „Książka Roku 2012” polskiej sekcji IBBY w kategorii nagroda graficzna za ilustracje wykonane przez Mariannę Oklejak.

 

Przez pryzmat losów obecnej stolicy została w książce pokazana historia Polski od czasów najdawniejszych aż do współczesności. Publikacja nie jest jednak w żadnej mierze podręcznikiem historii. Mimo braku tekstu mówi ona tak wiele młodym czytelnikom o Polsce. Najmłodsi jednak mogą wymagać wsparcia dorosłych, aby nie zagubić się w historycznych detalach przedstawionych na kolejnych planszach  książki.

 

„Jestem miasto. Warszawa” zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ w dobie przekazu ikonograficznego wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych odbiorców, jednocześnie pokazując, że czasem mniej znaczy więcej. Mniej tekstu równa się: więcej rzeczy do zbadania, więcej pytań, więcej wrażeń po odłożeniu książki.

 

 

 

Marcin Wicha Klara. Słowo na "Szy"

To druga część książki „Klara. Proszę tego nie czytać”.

Tytułowe słowo na „szy” to oczywiście szkoła, która momentami tak bardzo drażni Klarę, ale również dostarcza jej tak wiele radosnych momentów. Klara ma 9 lat i prowadzi tajemny dziennik.

 

W tej części Klara jedzie na wakacje z rodzicami i bratem. Przeżywa tam wiele przygód, które opatrzone są ciekawymi i niezwykle komicznymi komentarzami. Klara znajdzie się między innymi na plaży, a także w stołówce, w której trzeba walczyć o jedzenie. Przeżyje także emocjonującą kampanię wyborczą, podczas której będzie chciała udowodnić, że zasługuje na to, by być przewodniczącą samorządu szkolnego. Po wakacjach Klara musi wrócić do szkoły. I chociaż nienawidzi tego słowa na „szy”, okazuje się, że szkoła może przynieść wiele zabawy.

 

Ci, którym podobało się „Masła przygodowego” Barbary Stenki, na pewno będą zachwyceni przygodami Klary. Książka pełna humoru. Czyta się ją z zapartym tchem i czuje się, że od początku do końca jest się w Polsce, w której nudzić się nie można.

 

Marcin Wicha potrafi z przymrużeniem oka spojrzeć na typową polską rodzinę, szkołę, ogólnie na życie. Dzięki temu obok książki nie można przejść obojętnie. Poczucie humoru autora sprawia, że ktokolwiek sięgnie po tę książkę, nie będzie czuł się zawiedziony. Wszystkich, którzy chcą poznać szalone przygody Klary i jej rodzinki, zapraszam do lektury książki.