Dżok

 

„Dżok. Legenda o psiej wierności.” to książka wyjątkowa. Szczególnie nie mogą jej ominąć właściciele psów.

Jej oryginalność tkwi w tym, że autorka podjęła próbę opisania autentycznej historii krakowskiego wilczura. Pies  wyróżniał się wiernością i lojalnością wobec właścicieli.  Swoje przywiązanie potrafił okazywać nawet po stracie pana. Jego sposób postępowania spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem wsród ludzi, a zwierzę doczekało się pomnika, który stał się miejscem spotkań psów i ich właścicieli.

 

Na cześć psa wzniesiono pomnik, a książka już dołączyła do monumentalnych publikacji takich jak: „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego oraz „Lessie wróć” Erica Knighta, w których mądrość, wdzięczność i wrażliwość zwierząt budzą podziw świata ludzi.„Dżok” jest książką godną polecenia każdemu. Uczy wzajemnego szacunku, wdzięczności; pokazuje, jak ważna jest stałość uczuć. Bardzo ciekawym i udanym zabiegiem okazała się próba przedstawienia sposobu myślenia zwierzęcia.

Bez wątpienia atutem książki są ilustracje wykonane przez Iwonę Całą. W prosty, a jednocześnie znakomity sposób oddają one stany i emocje bohatera. Dzięki temu przekaz z łatwością dociera do czytelników, wzbudzając jeszcze większe zainteresowanie wśród najmłodszych odbiorców. Z pewnością warto sięgnąć po „Dżoka”, utwór, który został znakomicie przyjęty przez młodych czytelników i otrzymał również wyróznienie Polskiej Sekcji IBBY.