Styczeń – grudzień

Bajki do słuchania, a także konkursy, prezentacje książek oraz informacje o przebiegu projektu „Biblioteka w plecaku” w Radiu „Znad Wilii” od poniedziałku do piątku o godz. 20.15.

Marzec

Zgłoszenie grupy/klasy do Projektu „Biblioteka w plecaku”. Dotyczy całej grupy/klasy, nawet jeśli jest to grupa mieszana wiekowo.

Kwiecień

Grupy/klasy otrzymują zestawy „Biblioteki w plecaku”. Każda grupa/klasa zostaje połączona z siostrzaną grupą z innej placówki. Uczestnicy zobowiązują się do wymiany prac (zadań i zabaw do lektur) minimun 4 razy w roku. Harmonogram kontaktów ustala się zgodnie z planami obu grup/klas.

Kwiecień - Listopad

1. Prezentacja, czytanie lektur z „Biblioteki w plecaku”.
  2. Tworzenie zadań, zabaw i gier w oparciu o lektury z „Biblioteki w plecaku”. Korespondencja i wymiana zadań z siostrzaną grupą zgodnie z ustaleniami z kalendarza.
    • Konkurs na teczkę zawierającą najciekawsze prace powstałe w oparciu o lektury np. historyjki obrazkowe, mapy, instrukcje, komiksy, listy, pocztówki, kartki z dzienniczka lektur, wywiady (np. 3 pytania do...), opisy, kartki z pamiętnika, opowiadania, albumy, autorskie gry z użyciem kostki, memo, rebusy, etc.
    • Konkurs na najpiękniejszą ilustrację
    • Plebiscyt czytelników na ulubioną książkę
  3. 01-07.06 „Tydzień głośnego czytania dzieciom” w ramach akcji All of Europe Reads to Kids :
    • emisja fragmentów książek „Biblioteki w plecaku” na antenie Radia „Znad Wilii”
    • wywiady z autorami i czytelnikami
    • konkursy na antenie Radia „Znad Wilii”
    • głośne czytanie w wykonaniu pracowników Radia „Znad Wilii” oraz rodziców (spotkania w księgarniach, bibliotekach, szkołach i przedszkolach)
    • warsztaty twórczego pisania dla najstarszych klas szkół średnich
  4. Wykład dla nauczycieli, rodziców i ekspertów - „Wychowanie przez czytanie” - Elżbieta Olszewska i Irena Koźmicka z Fundacji ABC XXI - Cała Polska czyta dzieciom, autorki książki „Wychowanie przez czytanie”, Świat Książki 2010.

Listopad/Grudzień

Finałowe Spotkanie siostrzanych grup. Spotkanie jest okazją do prezentacji prac natury literackiej, plastycznej, muzycznej, teatralnej powstałych w oparciu o lektury z „Biblioteki w plecaku”. Spotkanie podsumowuje projekt - wymianę zadań i gier do lektur, które grupy przygotowywały w toku czytania. Wychowankowie obu grup bawią się wspólnie na podstawie scenariusza, który przygotowali.

Gala Finałowa, wręczenie nagród zwycięzcom konkursów oraz uczestnikom.

Kilka przykładów zadań do lektur:

• tworzenie historyjek obrazkowych, porównywanie interpretacji
  • tworzenie masek, portretów, organizowanie wystaw, wspólnych prezentacji
  • tworzenie domina, memo, gier z użyciem kostki w oparciu o lektury
  • tworzenie muzyki, pisanie historii dźwiękiem
  • tworzenie albumów za pomocą komputera lub ręcznie