OPIS I CELE

Czytanie może być metodą wychowawczą. Przekonują o tym autorki książki „Wychowanie przez czytanie”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Świat Książki, Pani Irena Koźmińska i Pani Elżbieta Olszewska, znane z Fundacji ABC XXI – Cała Polska Czyta dzieciom. Książka „Wychowanie przez czytanie” jest pigułką i sztandarem projektu „Biblioteka w plecaku”. Autorki zachęcają rodziców do spędzania czasu z dzieckiem w sposób wartościowy – na wspólnym czytaniu, kiedy dziecko czuje się dla rodziców najważniejszą osobą na świecie. „Dzieciom potrzebne jest zasilanie emocjonalne, poprzez czas spędzony z rodzicem. I bardzo prosto sprawić, żeby dzieci czuły się kochane. Wystarczy patrzeć na dziecko z miłością, wystarczy je z miłością dotykać, spędzać z dzieckiem czas i być dla dziecka przewodnikiem. Wszystko znajdziemy w tym magicznym akcie wspólnego czytania. Bo wtedy jesteśmy z dzieckiem, możemy je przytulić, patrzymy na nie z miłością. Dziecko, jak powiedziałam wcześniej czuje się najważniejszą osobą na świecie dla swojego rodzica. A więc, wychowanie przez czytanie to jest to, co potrzebne współczesnemu dziecku i współczesnemu rodzicowi, który tak naprawdę trochę się już zagubił w swojej rodzicielskiej roli.” – dla Radia Znad Wilii Elżbieta Olszewska – członek zarządu i dyrektor programowy Fundacji ABC XXI

Książka „Wychowanie przez czytanie” i projekt „Biblioteka w plecaku” łączy bardzo wiele. Fundacja ABC XXI działa od 10 lat i jest doskonale znana choćby z akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Fundacja prowadzi także” Klub czytających szkół”, „Klub czytających przedszkoli”, od niedawna „Klub czytających rodzin”. Gorąco zachęcam do zaglądania na stronę Fundacji www.cpcd.pl . Fundacja zajmuje się promocją zdrowia emocjonalnego i dobrych wartości, a zwłaszcza głośnego czytania dzieciom. O książce „Wychowanie przez czytanie” w audycji „Klub Książki” Radia „Znad Wilii” rozmawiałam z Panią Elżbietę Olszewską - jedną z autorek.

Dzień dobry.

• W książce mówią Panie o głośnym czytaniu, ale nie tylko. Również o nieporozumieniach związanych z czytaniem, o tym jak czytać dziecku. Jak czytać dziewczynce, jak czytać chłopcu, jak czytać dzieciom chorym, niepełnosprawnym.

Rzeczywiście tak jest. Książka „ Wychowanie przez czytanie” nie jest tylko książką o czytaniu. Jak Pani słusznie powiedziała, jest to książka o wychowaniu dzieci. Mówi się o tym, że dzieci są coraz trudniejsze, że z dziećmi jest coraz trudniej, że wychowanie przerasta już możliwości rodziców. Bardzo często spotykam się z nauczycielami, którzy słyszą od rodziców przyprowadzających swoje dzieci do szkoły: „ Proszę coś z nią czy z nim zrobić, bo ja już nie mam siły. Czyli rodzicom brakuje pewnych umiejętności wychowawczych, brakuje repertuaru środków wychowawczych, którymi mogli by oddziaływać na dzieci.

Dzieci nie rodzą się gorsze niż 20, 30 czy 40 lat temu. Dzieci rodzą się takie same ale żyją w znacznie trudniejszym środowisku. Rodzice nie mają czasu dla dzieci, a brak czasu powoduje samotność dziecka. Kiedyś rodziny były wielopokoleniowe, nie bez powodu mówi się, że potrzeba całej wioski, żeby wychować dziecko. A więc była babcia, dziadek, jakieś ciocie… dzieci miały pewne wzorce. W tej chwili dzieci są bardzo samotne. Według badań ojciec spędza z dzieckiem zaledwie 7 minut w ciągu dnia. Matka pół godziny. Cztery godziny to czas, który przeciętnie dziecko spędza przed telewizorem, a więc tak naprawdę, kto wychowuje nasze dzieci? Bardzo często dziecko po powrocie ze szkoły jest zdane tylko na towarzystwo telewizora czy komputera. Nie ma w domu ani mamy ani taty. Rodzice zajęci pracą zawodową, własnym rozwojem, w stresie i pośpiechu oddziałują na dziecko. To jest bardzo zła strategia wychowawcza. A skoro dziecko tak dużo ogląda telewizję, no to czerpie stamtąd wzorce, których nie chcielibyśmy przekazywać naszym dzieciom.

Media pokazują antywartości. Pokazują przemoc, zarówno realną jak i fabrykowaną. Zbyt wcześnie dzieci stykają się z treściami seksualnymi, z treściami budzącymi lęk, przerażenie. Często media są nauczycielami wulgarnego języka i wulgarnych treści. W związku z tym chciałybyśmy w naszej książce dać rodzicom prostą wskazówkę: Jak wychowywać dziecko. Najważniejsze to spędzać z dzieckiem czas. Rodzice, z kolei bardzo zajęci w wolnej chwili nie do końca wiedzą jak spędzać czas ze swoimi dziećmi. I proszę sobie wyobrazić, ze statystyki mówią, że Polacy spędzają czas ze swoimi dziećmi, albo na wspólnym oglądaniu telewizji i to deklaruje 54 % naszych rodaków, albo na wspólnych zakupach. I taką formę spędzania czasu z dzieckiem preferuje 27 % Polaków. Jesteśmy wtedy z dziećmi, ale nie jesteśmy dla dziecka.

Współczesne dzieci są pozbawione zasilania emocjonalnego, a jednocześnie odbywa się gwałt na dziecięcej psychice i umyśle. I mówimy, że cierpią na anemię emocjonalną ponieważ nie dostają tego, co im potrzebne dla zdrowego rozwoju. Dla zdrowia emocjonalnego. A tymczasem wystarczy, że rodzice poświęcą dzieciom czas i to nie czas na oglądanie telewizji czy wspólnych zakupach, ale czas wartościowy. Na wspólnym czytaniu, wspólnych zabawach, rozmowach, spacerach. Czytanie jest takim najprostszym, najłatwiejszym sposobem spędzania wartościowego czasu.

Inf. wł.– Julita Kraińska, Radio Znad Wilii, Fundacja Małego Księcia SPPO